Severka na Tiomile

O víkendu se v regionu Uppland ve Švédsku konala Tiomila. I Severka měla v početném startovním poli své zástupce. Přesněji řečeno 3. Za Dušanův Junior O-sport dostala důvěru na 3. úseku dorostenecké štafety Romča. Za Ravinen a v jednom týmu dohromady s jedním z nejlepších orientačních běžců současnosti Gustavem Bergmanem, měl Víčko tu čest, jít tzv. Dlouhou noc. Za IFK Mora finišoval Vojta.

V dorosteneckých kategoriích je to vždycky velká loterie a vyhrát může prakticky kdokoliv. Junior O-sport 1, kde rozbíhal Peťa Kašpar obsadil po průměrném výkonu 101. místo. Snad si mlaďáci odnesou aspoň nějaké zkušenosti ze skandinávského lesa a zúročí je na českých závodech. Les byl letos částečně technický a částečně docela zelený a nepříjemný a připočítá-li se k tomu skandinávské mapování vegetace, vzniká tak náročný terén, kde nebyla o chyby nouze. Dlouhá noc je nefarstovaný noční úsek obvykle o délce 16km. Letos to byl 3. úsek a všechny týmy směřují svou taktiku právě k této části závodu. Kdo nedoběhne po 3. úseku v prvním balíku, už jen těžko se dostává do čelních pozic. Ravinen měl letos vysoké ambice – do top 10 a tak na Víčka čekal těžký úkol – startoval totiž se skupinou, která již ztrácela asi 9′, ale byli v ní ti nejlepší noční běžci (Kratov, Kerschbaumer) a tak se dalo čekat, že první skupinu stáhnou. Tak se i stalo, ale co čert nechtěl, Víčko tuhle skupinu neudržel a ani nejlepší čas Gustava na posledním úseku jim nepomohl k lepšímu než 34. místu. Mora po 3. úseku v čelní skupině byla, ale hned 4. úsek si vybral špatný den (tedy noc) a kousek před cílem vysekl 10′ chybu a tak se i šance Mory na obhajobu loňského 4. místa rozplynuly. Vojta s průměrným výkonem, dofinišoval o pár metrů dřív než Järla, která patřila taky k okruhu favoritů, pro 27. místo.

GPS tracking: Víčko – sträcka 3 (Ravinen), Vojta – sträcka 10 (IFK Mora)

Za rok ve Falunu – tam, co se letos jelo MS v lyžování.