Za námi je ME i pořádání závodu na Paprsku

V minulém týdnu jsme zažili spoustu hektických dnů a situací. Hlavním pořadatelům oblastního závodu se těžko koncentrovalo na  přípravu závodu, když bylo též  potřeba, alespoň na dálku, podpořit naše dva závodníky, kteří reprezentovali  na ME ve Švýcarsku.

Kvalifikace na middle byla úspěšná, Vojta 5. a Terka 9. v rozběhu. Ve středu 9.5. se běželo finále, ve kterém Vojta vybojoval 10. místo. I když devět závodníků bylo lepších, tak celá řada elitních běžců zůstala za ním. Úspěch! A co Terka? Statečně sbírala zkušenosti mezi elitními dámami, doběhla po důstojném výkonu na 34. pozici.

Vojta ve finále krátké trati.

Společně jsme se z výborných výsledků radovali i na středečním tréninku a jako předehru před čtvrtečními sprint relay na ME  jsme si vyzkoušeli štafety, které se dětem líbily.

Ve sprintových štafetách na ME startoval jen Vojta, společně s Mildou, Janou a Denisou brali 4. místo, stejně jako vloni na MS. Všichni jsme jim přáli ten kousek štěstí, aby to cinklo.  Nepodařilo se…, ale soupeřům  hlavu zamotali a nedali se!

Pořadatelé však měli ve čtvrtek večer první malé vítězství za sebou, mapy vytištěny a přivezeny, popisy nachystány, platby zadány, pytlíky popsány… atd.  V pátek jsme dokonce stihli roznést smajlíky do lesa a položit koberce (na WC jako prevenci proti poškrábání hřeby).

Sobotní počasí nezklamalo a Paprsek nás přivítal téměř kýčovitou modrou oblohou a příjemnou teplotou. Pak už vše běželo obvyklým rytmem. Závodníci respektovali pokyny a vyšlápli si kopec pěšky, odměněni za to byli spektakulárními výhledy na naše nízké, ale o to milejší hory. Pětistovka účastníků pak proměnila okolí chaty v jedno velké  shromaždiště. Názvy map Palaš a Malá Pralinka dávají tušit, kudy vedly tratě a kde se závod odehrával. S borůvčím i dalšími nástrahami tratí se všichni vyrovnali, závod byl zakončen vyhlášením s diplomy, trubičkami a sušenkami od sponzora.

Obvyklé rychlé a důkladné uklízení  a balení sice jaksi probíhalo, ale opět nám nedalo nesledovat a fandit štafetám na ME. V ženském závodě  Terka běžela prvním úsek ve velkém  stylu, doběhla 10. a její B štafeta byla v konečném pořadí na 14. místě, když áčko bylo diskvalifikováno. Snad to v mužích dopadne lépe, řekli jsme si, posilnili se trubičkami a chladivým mokem a napjatě sledovali vývoj na trati. Výsledky jsou známy, „pouze“ čtvrté místo, rozhodně není ústup ze slávy. Pěkné, děkujeme.

Terka na prvním úseku štafet.

Náročný sportovní den někteří pořadatelé zakončili kulturní akcí. Vašek, Martin, Zdenka a Jurka se zúčastnili koncertu Laco Deziho v Ostružné v místním soukromém pivovaru. Dost dobré to bylo.

V neděli ještě nebyl všemu konec, na ME čekal závodníky náročný long. Když jsem viděla mapu a trať, pomyslela jsem si, že běžce čeká pěkný očistec a opět jsme na dálku drželi palce Vojtovi i dalším českým zástupcům, aby se dílo podařilo završit úspěšně. Vojta bral v konečném pořadí 13. místo a potvrdil svoji pozici mezi elitní mužskou špičkou.