Vasaloppet 2018

Po 3 týdnech se mi konečně podařilo zregenerovat a nabrat síly k sepsání článku.

Vasaloppet je jedním z nejslavnějších závodů na běžkách klasickou technikou, který se jezdí mezi městy Sälen a Mora ve středním Švédsku. Koná se na počest švédského krále Gustava I. Vasy, který v roce 1520 tuto náročnou 90 kilometrovou trasu na běžkách sám absolvoval, čímž položil základ k osvobození země od Dánů a vzniku samostatného Švédského království. Tehdy, ještě jako šlechtic, uprchl z dánského zajetí do Mory, aby zburcoval místní sedláky k povstání proti Dánům. Nejprve byl neúspěšný, a proto před pronásledovateli prchal směrem na západ do Norska. Po 90 km v Sälenu jej však dohonili poslové a přesvědčili ho, aby se otočil zpět do Mory a postavil do čela osvobozeneckého vojska. Následoval triumfální návrat spojený s porážkou Dánů a posléze korunovací Gustava I. Vasy švédským králem.

Jméno Vasaloppet je nejen ve Skandinávii obrovský svátek lyžování. Celý týden se na jeho trase koná celá řada menších závodů – Vasaloppet na různé kratší vzdálenosti, NightVasan (noční Vasaloppet volnou technikou), štafetový závod,  Vasaloppet pro ženy, dětský Vasaloppet (švédské děti jsou tvrdé, ale nejedou celých 90 km, ale jen posledních 9 km), atd. Vše přitom vrcholí v neděli hlavním závodem, kterého se každý rok účastní přes 17 000 závodníků, přičemž startovní čísla jsou vyprodána během několika desítek vteřin od otevření registrace. Společnými jmenovateli pro tyto závody jsou perfektní organizace, fantastická divácká kulisa po celou trať  a skvělý zážitek pro závodníky.

Naše výprava na Vasaloppet zamířila pod vedením Brka a jeho cestovní kanceláře Haná orienteering a v každém případě to byla dobrá volba. Kromě toho, že měl Brko všechno naplánované do nejmenšího detailu a mohli jsme se tak plně koncentrovat na závod, zajistil nám také skvělá startovní čísla. Například já jsem startoval s číslem 2004 z 2. vlny, na což bych za normálních podmínek jako amaterský lyžař při své první účasti na Vasáku neměl nárok. Taky mě dlouho před závodem strašili, že mě vlčáci startující za mnou umlátí hůlkami.

Celý zájezd začal dlouhou cestou autobusem a trajektem. Díky lehátkové úpravě v autobusu jsme však po 32 hodinách cesty na místo ubytování dorazili relativně odpočatí. Mohli jsme se tak ihned pustit do nezbytného testování mázy (a nakupování suvenýrů).

Naše skupina po prvním projetí – dneska dobrá máza

Nezbytnou součástí taktické přípravy na takový závod je film Tříkrálová 50, který běžel během mazání lyží v nekonečné smyčce.

V den závodu nás čekalo brzké vstávání, snídaně a cesta na start do Sälenu. Zde se opět osvědčily Brkovy zkušenosti, jelikož jsme pod sälenskou sjezdovku dorazili tajnou cestou pro autobusy téměř bez kolon s hodinovou rezervou. Celá řada závodníků každý rok nemá stejné štěstí a na start přijede pozdě.

Dobrá nálada na startu

Obávanou zimu na startu jsem přežil díky kožichu vypůjčenému od Leoše Mareše. První krizový okamžik přišel hned po startu v úvodní sjezdovce. Všichni se pochopitelně cpali dopředu, ale protože nebylo kudy, zapříčinilo to spoustu emocí a zlomených hůlek. Další krize nastala po půlhodině snažení na vrcholu sjezdovky, kde na ceduli svítilo 86 km do cíle. Od této chvíle jsem si však závod maximálně užíval. Zvolil jsem pomalé tempo a od poloviny závodu mi zbylo dost sil na zrychlení. Jediné, co by se dalo pořadatelům vytknout, byly naše zvyklosti velmi chudé občerstvovačky. Ač byly cca každých cca 10 km, nabízely pouze borůvkovou polévku, ionťák a vývar k pití, na jídlo potom pouze housku. Naštěstí jsem s sebou vezl domácí raw tyčinky, se kterými jsem celkem v pohodě vydržel až do cíle.

Závěrečný soupaž

Pomyslnou cílovou pásku jsem protnul v čase 6:04:28 na celkovém 1923. místě spokojený, protože jsem si „vylepšil své startovní číslo“ a především vybojoval kýženou medaili. Medaili získávají závodníci se ztrátou do 50 % času vítěze. Díky velmi těžkým podmínkám (podle pořadatelů nejtěžších za posledních 11 let), letos vítěz dosáhl času 4:24. Obvykle se jezdí o více jak 30 minut rychleji.

Záznam z GPS

Cíl – 6:04 a lyže od borůvkové polívky
Radost z medaile!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Video od pořadatelů

A co příště, Ironman? 🙂

Print Friendly, PDF & Email